BGP

Lajme

Fibra me një modalitet (SMF): Aftësi më të larta dhe mbrojtje më të mirë për të ardhmen

Siç e dimë të gjithë, fibra multimode zakonisht ndahet në OM1, OM2, OM3 dhe OM4. Atëherë, ç'të themi për fibrat me një modalitet të vetëm? Në fakt, llojet e fibrave me një modalitet duken shumë më komplekse sesa fibra multimode. Ekzistojnë dy burime kryesore të specifikimit të fibrës optike me një modalitet të vetëm. Njëra është seria ITU-T G.65x dhe tjetra është IEC 60793-2-50 (publikuar si BS EN 60793-2-50). Në vend që t'i referohem terminologjisë së ITU-T dhe IEC, do t'i përmbahem vetëm ITU-T G.65x më të thjeshtë në këtë artikull. Ekzistojnë 19 specifikime të ndryshme të fibrave optike me një modalitet të përcaktuar nga ITU-T.

Secili lloj ka fushën e tij të aplikimit dhe evolucioni i këtyre specifikimeve të fibrave optike pasqyron evolucionin e teknologjisë së sistemit të transmetimit që nga instalimi më i hershëm i fibrës optike me një modalitet deri në ditët e sotme. Zgjedhja e duhur për projektin tuaj mund të jetë jetike për sa i përket performancës, kostos, besueshmërisë dhe sigurisë. Në këtë postim, unë mund të shpjegoj pak më shumë rreth ndryshimeve midis specifikimeve të serisë G.65x të familjeve të fibrave optike me një modalitet të vetëm. Shpresoj t'ju ndihmojë të merrni vendimin e duhur.

G.652

Fibra ITU-T G.652 njihet gjithashtu si SMF standarde (fibër me një modalitet) dhe është fibra më e përdorur. Vjen në katër variante (A, B, C, D). A dhe B kanë një kulm uji. C dhe D eliminojnë pikun e ujit për funksionimin e spektrit të plotë. Fijet G.652.A dhe G.652.B janë projektuar që të kenë një gjatësi vale me shpërndarje zero afër 1310 nm, prandaj ato janë të optimizuara për funksionim në brezin 1310 nm. Ata gjithashtu mund të funksionojnë në brezin 1550 nm, por nuk është i optimizuar për këtë rajon për shkak të shpërndarjes së lartë. Këto fibra optike zakonisht përdoren brenda LAN, MAN dhe sistemet e rrjetit të aksesit. Variantet më të fundit (G.652.C dhe G.652.D) shfaqin një kulm të reduktuar uji që i lejon ato të përdoren në rajonin e gjatësisë valore midis 1310 nm dhe 1550 nm, duke mbështetur transmetimin e shumëfishuar të ndarjes me gjatësi vale të trashë (CWDM).

G.653

Fibra me një modalitet G.653 u zhvillua për të adresuar këtë konflikt midis gjerësisë së brezit më të mirë në një gjatësi vale dhe humbjes më të ulët në një tjetër. Ai përdor një strukturë më komplekse në rajonin e bërthamës dhe një zonë shumë të vogël të bërthamës, dhe gjatësia e valës së shpërndarjes kromatike zero u zhvendos në 1550 nm për të përkuar me humbjet më të ulëta në fibër. Prandaj, fibra G.653 quhet edhe fibra e zhvendosur me dispersion (DSF). G.653 ka një madhësi të reduktuar të bërthamës, e cila është optimizuar për sistemet e transmetimit me një modalitet në distanca të gjata duke përdorur amplifikues fibër të dopuar me erbium (EDFA). Megjithatë, përqendrimi i tij i lartë i fuqisë në bërthamën e fibrës mund të gjenerojë efekte jolineare. Një nga më të mundimshmet, përzierja me katër valë (FWM), ndodh në një sistem me ndarje të shumëfishuar me gjatësi vale të dendur (CWDM) me shpërndarje kromatike zero, duke shkaktuar ndërlidhje dhe ndërhyrje të papranueshme midis kanaleve.

G.654

Specifikimet G.654 të titulluara "karakteristikat e një fibre optike dhe kabllo me një modalitet të ndërprerë". Ai përdor një madhësi më të madhe të bërthamës të bërë nga silicë e pastër për të arritur të njëjtën performancë në distanca të gjata me dobësim të ulët në brezin 1550 nm. Zakonisht ka gjithashtu shpërndarje të lartë kromatike në 1550 nm, por nuk është krijuar fare për të funksionuar në 1310 nm. Fibra G.654 mund të trajtojë nivele më të larta të fuqisë midis 1500 nm dhe 1600 nm, e cila është projektuar kryesisht për aplikime të gjata nënujore në distanca të gjata.

G.655

G.655 njihet si fibër e zhvendosur me dispersion jo-zero (NZDSF). Ka një sasi të vogël, të kontrolluar të dispersionit kromatik në brezin C (1530-1560 nm), ku amplifikatorët funksionojnë më mirë dhe ka një zonë bërthamore më të madhe se fibra G.653. Fibra NZDSF kapërcen problemet që lidhen me përzierjen me katër valë dhe efekte të tjera jolineare duke lëvizur gjatësinë e valës me shpërndarje zero jashtë dritares së funksionimit 1550 nm. Ekzistojnë dy lloje të NZDSF, të njohura si (-D)NZDSF dhe (+D)NZDSF. Ata kanë përkatësisht një pjerrësi negative dhe pozitive kundrejt gjatësisë valore. Fotografia e mëposhtme përshkruan vetitë e dispersionit të katër llojeve kryesore të fibrave me një modalitet. Shpërndarja tipike kromatike e një fije të përputhshme me G.652 është 17ps/nm/km. Fijet G.655 u përdorën kryesisht për të mbështetur sistemet me distanca të gjata që përdorin transmetimin DWDM.

G.656

Si dhe fibrat që funksionojnë mirë në një sërë gjatësi vale, disa janë krijuar për të punuar më mirë në gjatësi vale specifike. Ky është G.656, i cili quhet edhe Fibra me Dispersion të Mesëm (MDF). Është projektuar për akses lokal dhe fibër për distanca të gjata që performon mirë në 1460 nm dhe 1625 nm. Ky lloj fibër u zhvillua për të mbështetur sistemet me distanca të gjata që përdorin transmetimin CWDM dhe DWDM në intervalin e specifikuar të gjatësisë valore. Dhe në të njëjtën kohë, lejon vendosjen më të lehtë të CWDM në zonat metropolitane dhe rritjen e kapacitetit të fibrave në sistemet DWDM.

G.657

Fibrat optike G.657 synohen të jenë të pajtueshme me fibrat optike G.652, por kanë performancë të ndryshme të ndjeshmërisë së përkuljes. Është projektuar për të lejuar që fibrat të përkulen, pa ndikuar në performancën. Kjo arrihet përmes një kanali optik që reflekton dritën e humbur përsëri në bërthamë, në vend që të humbasë në veshje, duke mundësuar përkulje më të madhe të fibrës. Siç e dimë të gjithë, në industritë e televizionit kabllor dhe FTTH, është e vështirë të kontrollohet rrezja e përkuljes në terren. G.657 është standardi më i fundit për aplikacionet FTTH dhe, së bashku me G.652, është më i përdoruri në rrjetet e fibrave të fundit.

Nga pasazhi i mësipërm, ne e dimë se llojet e ndryshme të fibrave me një modalitet kanë aplikim të ndryshëm. Meqenëse G.657 është i pajtueshëm me G.652, disa planifikues dhe instalues ​​zakonisht mund t'i hasin ato. Në fakt, G657 ka një rreze kthese më të madhe se G.652, e cila është veçanërisht e përshtatshme për aplikimet FTTH. Dhe për shkak të problemeve të G.643 që përdoret në sistemin WDM, ai tani përdoret rrallë, duke u zëvendësuar nga G.655. G.654 përdoret kryesisht në aplikimet nënujore. Sipas këtij pasazhi, shpresoj të keni një kuptim të qartë të këtyre fibrave të një modaliteti, të cilat mund t'ju ndihmojnë të merrni vendimin e duhur.


Koha e postimit: Shtator-03-2021