BGP

Lajme

A e dini rreth modalitetit të kondicionuar Patch Cord?

Kërkesa e madhe për rritjen e gjerësisë së brezit ka nxitur lëshimin e standardit 802.3z (IEEE) për Gigabit Ethernet mbi fibër optike. Siç e dimë të gjithë, modulet e transmetuesit 1000BASE-LX mund të funksionojnë vetëm në fibra me një modalitet. Megjithatë, kjo mund të përbëjë një problem nëse një rrjet ekzistues fibër përdor fibra multimode. Kur një fibër me një modalitet lëshohet në një fibër multimode, do të shfaqet një fenomen i njohur si Vonesa e modalitetit diferencial (DMD). Ky efekt mund të shkaktojë gjenerimin e sinjaleve të shumta të cilat mund të ngatërrojnë marrësin dhe të prodhojnë gabime. Për të zgjidhur këtë problem, nevojitet një kordon patch kondicionimi. Në këtë artikull, disa njohuri për kordonët patch të kondicionimit të modalitetit do të prezantohet.

Çfarë është një kordon patch i kushtezimit të modalitetit?

Kordoni patch i kondicionimit të modalitetit është një kordon multimodësh dyfish që ka një gjatësi të vogël fije me një modalitet në fillim të gjatësisë së transmetimit. Parimi bazë që qëndron pas kordonit është që ju të lëshoni lazerin tuaj në seksionin e vogël të fibrës me një modalitet, më pas skaji tjetër i fibrës me një modalitet është i lidhur me seksionin shumëmodësh të kabllit me largimin e bërthamës nga qendra e multimodës fibra.

Siç tregohet në foto

Cord

Kjo pikë kompensimi krijon një nisje që është e ngjashme me lëshimet tipike LED multimode. Duke përdorur një zhvendosje midis fibrës me një modalitet dhe fibrës multimode, kordonët e rregullimit të kushteve të modalitetit eliminojnë DMD dhe sinjalet e shumta që rezultojnë që lejojnë përdorimin e 1000BASE-LX mbi sistemet ekzistuese kabllore me fibra multimode. Prandaj, këto kordona patch të kondicionimit të modalitetit u lejojnë klientëve një përmirësim të teknologjisë së tyre harduerike pa përmirësimin e kushtueshëm të fabrikës së tyre të fibrave.

Disa këshilla kur përdorni kordonin patch të kondicionimit të modalitetit

Pasi mësuat rreth disa njohurive për kordonët patch të kondicionimit të modalitetit, por a dini si ta përdorni atë? Më pas do të paraqiten disa këshilla kur përdorni kabllot e kondicionimit të modalitetit.

Kordonët patch të kondicionimit të modalitetit zakonisht përdoren në çifte. Që do të thotë se do t'ju duhet një kordon patch kondicionimi në çdo skaj për të lidhur pajisjen me instalimin kabllor. Pra, këto korda patch zakonisht porositen me numra. Mund të shihni dikë që të porosisë vetëm një kordon patch, atëherë zakonisht ndodh sepse e mbajnë si rezervë.

Nëse moduli juaj i transmetuesit 1000BASE-LX është i pajisur me lidhës SC ose LC, ju lutemi sigurohuni që të lidhni këmbën e verdhë (me një modalitet) të kabllit me anën e transmetimit dhe këmbën portokalli (multimode) me anën marrëse të pajisjes . Ndërrimi i transmetimit dhe marrjes mund të bëhet vetëm në anën e instalimit kabllor.

Kordoni patch i kondicionimit të modalitetit mund të konvertojë vetëm një modalitet në multimodalitet. Nëse dëshironi të konvertoni multimode në një modalitet, atëherë do të kërkohet një konvertues media.

Përveç kësaj, kabllot patch të kondicionimit të modalitetit përdoren në dritaren me gjatësi vale optike 1300 nm ose 1310 nm dhe nuk duhet të përdoren për dritare me gjatësi vale të shkurtër 850 nm si 1000Base-SX.

Mode conditioning patch cords

konkluzioni

Nga teksti, ne e dimë se kordonët patch të kondicionimit të modalitetit përmirësojnë me të vërtetë ndjeshëm cilësinë e sinjalit të të dhënave dhe rrisin distancën e transmetimit. Por kur e përdorni, duhet të keni parasysh edhe disa këshilla. RAISEFIBER ofron patch kordona kondicionimi në të gjitha varietetet dhe kombinimet e lidhësve të fibrave optike SC, ST, MT-RJ dhe LC. Të gjithë kordonët patch të kondicionimit të modalitetit të RAISEFIBER janë me cilësi të lartë dhe çmim të ulët.


Koha e postimit: Shtator-03-2021